Suknie jak mówi Wikipedia jest to wierzchni strój kobiecy, jednoczęściowy, okrywający tułów i nogi, często także ręce; zwłaszcza strój uroczysty, bogaty. Wyróżniam ich kilka rodzajów, między innymi:

RODZAJE SUKIENEK:

SUKNIA ŚLUBNA – jest to szczególny rodzaj sukni przeznaczony na wyjątkową okazję jaką jest ślub i wesele. Suknie ślubne szyte są z najbardziej wyszukanych tkanin i dodatków z zastosowaniem najwymyślniejszych konstrukcji kroju. Są największym wyzwaniem i polem do popisu dla projektantów i krawców. Często wygłądają jak prawdziwe dzieła sztuki dzięki zastosowaniu wyszukanych dodatków i technik zdobniczych. Dla tych sukien od zawsze w naszej kulturze zarezerwowany był kolor biały, ale ostatnio obserwuje się odejście od tego koloru i często Panny Młode wybierają suknie w kolorze ecru, kremu, beżu, złota, różu, błękitu lub suknie łączone kolorystycznie z czerwienią, amarantem, turkusem a nawet czernią. Do sukni ślubnej na głowę Panny Młodej bardzo często zakładany jest dekoracyjny welon który dodatkowo podkreśla wyjątkowy charakter tego ubioru.

SUKNIA WIECZOROWA – jest to suknia jak sama nazwa wskazuje przeznaczona na uroczyste wieczory, przyjęcia, wesela itp. Suknie wieczorowe szyte są z bardzo wyszukanych, bogatych i błyszczących tkanin i dodatków. Krawcy i projektanci prześcigają się w zastosowaniu coraz wymyślniejszych konstrukcji kroju i technikach zdobniczych dla tych sukien. Suknie wieczorowe mienią się obecnie wszystkimi kolorami tęczy, ale klasycznym kolorem na zawsze zarezerwowanym dla tego radzaju sukni pozostanie elegancka czerń. Suknie wieczorowe najczęściej występują w wersji długiej i z głębokimi dekoltami z przodu lub z tyłu sukni, co powoduje że ten typ sukni wybitnie podkreśla walory kobiecej sylwetki.

SUKNIA BALOWA – jest suknią przeznaczoną na tzw. wielkie wyjścia, jakimi są bale sylwestrowe, karnawałowe, studniówkowe itp. Suknie balowe szyte są najczęściej z tafty, satyny, organdyn, brokatów i innych bogato zdobionych tkanin i dodatków. Stanik sukni balowej jest najczęściej mocno dopasowany do sylwetki i usztywniony fiszbinami z głębokim dekoltem. Doły sukien balowych są najczęściej bardzo szerokie, namarszczone i usztywnione tiulem lub dodatkową halką. Ten rodzaj sukni noszony jest obecnie w bardzo wielu kolorach oraz czasami zaskakujących połączeniach kolorystycznych. Najmodniejsze suknie balowe w tym roku to te w mocno nasyconych barwach : czerwone, amarantowe, fioletowe, turkusowe, zielone i oczywiście czarne i szare. Ten rodzaj sukni najczęściej występuje w wersji długiej co sprawia że kobieta w takiej sukni wygląda bardzo wyjątkowo, dostojnie i elegancko.

SUKIENKA WIZYTOWA – jest sukienką przeznaczoną na tzw. mniejsze wyjścia, jakimi są spotkania z rodziną i znajomymi oraz zawsze jeżeli chcemy wyglądać elegancko i kobieco. Sukienki wizytowe najczęściej są dopasowane do sylwetki o prostym kroju, ozdobione niewielką ilością dodatków. Najmodniejsze i najpraktyczniejsze kolory dla tego rodzaju sukienki to obecnie czerń i odcienie szarości.

Reklamy